2014 m. kovo 16 d., sekmadienis

FINOLA pluoštinės kanapės auginimas ir supirkimas

Finola kanapė auginama aliejaus, proteino, miltų gamybai, taip pat pluoštui, spaliams, biomasei. Auginimas panašus į kitų grūdinių aliejinių augalų auginimą.
Tipiškas svoris: 12 - 15 gramų / 1000 sėklų.
Vidutinis potencialus sėklų derlius: 1000 kg / ha iki 2000 kg / ha  geromis sąlygomis.
Dirvos pasirinkimas:
Finolai gerai tinka sausi dirvožemiai, kuriuose yra daug organinės medžiagos su dideliu maistinių medžiagų kiekiu, o dirvos temperatūra viršija 15 C.
Tinkama dirva: priemolis, durpė. Aukštos mikrobiologinis aktyvumas dirvožemyje lems spartų augimą. Šviesūs ir vidutinės tekstūros dirvožemiai yra priimtiniausi. Dirvos rūgštingumas: pH 6-7.
Netinkama dirva: molissutankintas dirvožemis ir drėgnos vietovės.
SEJOMAINA:
Finola geriausia sėti po daugiamečių nesilaikančių augalų, - pupų, bulvių ar sojos. Kukurūzai, kiti aliejiniai augalai, avižos, rugiai ir kviečiai gali turėti ligų sukėlėjų ir tose žemėse auginti nerekomenduojama. Prieskoniniai augalai, pavyzdžiui kur buvo auginama kmynai, sėti taip pat nėra rekomenduojama, nes jie gali suteikti nepageidaujamo skonio kanapių aliejui.
Kanapės neišsekina dirvožemio, nes kanapės lapai grąžina azotą atgal į dirvožemį. Ukrainoje rekomenduojama kanapes auginti taikant javų sėjomainas. Vokietijoje – po žieminių kviečių arba cukrinių runkelių. Taip pat teigiama, jog po kanapių geriausiai dera žieminiai kviečiai, kadangi lauke nebūna piktžolių.

Piktžolių valdymas:

Ūkininkams rekomenduojama sumažinti piktžoles rudenį. Ypač netinkamos piktžolės: vijoklis arba laukiniai grikiai, laukinės avižos, kmynai ir kalendros. Veiksminga priemonė – tarpueilių purenimas.
Sėja:

Sėti  1 cm gylyje, purioje dirvoje be piktžolių, tikėtis daigumo po 2-4 dienų. Optimalus augalų tankis: 100 augalų / m2 (
20-25 kg/ha). Kanapių sodinukai šalčio bijo kai temperatūra nukrenta iki 4C. Ilgalaikis šaltis  šiame etape kenkia, bet ne mirtinas. Rekomenduojamas tarpueilis: ne mažiau nei 25 cm (paliekant galimybę purenti).
Tręšimas:
Tradicinis rapsinis tręšimas (NPK), tačiau akcentuojamas pakankamas azoto kiekis. Pavyzdžiui, po NPK (23-3-6) esant 295-330 kg / ha,  galima pridėti 10-20% N, kaip karbamido ar gyvūnų šlapimo. Taikyti papildomą K ir S, kur dirvožemyje yra nepakankamai šių elementų.
Ligos ir kenkėjų valdymas:

Kanapės turi labai mažai ligų ir kenkėjų. Pavojingiausi,- Sclerotinia sclerotiorum (stiebinis puvinys) ir botrytis cinera (pumpurinis amaras), pasireiškia rudenį.
Pesticidai ir herbicidai:

Griežtai draudžiama.
Kūlimas:

Derlius nuimamas kombainais maždaug 100-130 dienų po sėjos , priklausomai nuo platumos. Kūlimas turėtų būti atliekamas kai oras yra gana sausas. Derliaus nuėmimas turėtų prasidėti netrukus pastebėjus migruojančius paukščius, besimaitinančius sėklomis. Džiovinimo įrenginiai turi būti netoli ir paruošti priimti sėklas , ypač drėgname klimate.
Likusius stiebus palikti ant lauko klojėtis iki pavasario, jei nėra galimybės atklojėti rudenį.
Kombainai prieš nuėmimą paruošiami taip, kad būtų apsaugotos visos besisukančios detalės nuo pluošto susivėlimo ant ašių.

Džiovinimas ir valymas:

Idealiu atveju , džiovinimas turėtų būti vykdomas iš karto, bet ne vėliau kaip po 6 val. po derliaus nuėmimo. Džiovinama iki
8-9% drėgmės , esant žemai temperatūrai ( 20C-25C, max. 35C) ir dideliu oro srautu. Yra labai svarbu užkirsti kelią sėklų šutimui , išvengti pelėsių ir išsaugoti sėklų kokybę.
Finola sėklos gali būti efektyviai išvalytos su šiais sėtais: 1.60-3,25 mm pailgos ir  2,50-5,00 mm apvalios.

Saugojimas:

Nelaikykite ką tik nukultų sėklų ilgiau 6-8 val. be pakankamo džiovinimo. Tai
gali sugadinti derlių. Būkite tikri , kad jūsų drėgmės matuoklis yra iš anksto kalibruotas rapsų  ar kanapių patikrai! Saugokite džiovintus grūdus aruoduose ar „Tote“ maišuose , atokiau nuo paukščių. Kanapių sėklas galima laikyti 2-3 metus, jei jos tinkamai išdžiovintos ir saugomos.SUPIRKIMAS:

FINOLA Ekologinės sėklos - 1,5 EUR/kg
FINOLA Ne Ekologinės sėklos - 0,9 EUR/kg
FINOLA Ekologinis pluoštas (stiebai) - 90 EUR/tona
FINOLA Ne Ekologinis pluoštas (stiebai) - 60 EUR/tona
Ne FINOLA Ekologinės sėklos - 1,3 EUR/kg
Ne FINOLA Ne Ekologinės sėklos - 0,7 EUR/kg
Ne FINOLA Ekologinis pluoštas (stiebai) - 80 EUR/tona
Ne FINOLA Ne Ekologinis pluoštas (stiebai) - 50 EUR/tona

Sertifikuota Dauginamoji medžiaga (FINOLA)- 8,5 EUR/kg (kaina galioja tik pasirašiusiems išansktines žaliavos supirkimo sutartis).

Supirkimo sąlygos (sutartis galioja tik jei įvykdoma):
švarumas - ne mažiau kaip 90 %,
drėgmė - 8-9 %
sąlygos stebėti sėją, kūlimą, džiovinimą, sandėliavimą
Kontaktai:
MB „Kanapis“    Egidijus tel. +37062072498, Tomas tel. +37060676603

0 komentarai (-ų):

Rašyti komentarą