2013 m. liepos 27 d., šeštadienis

KANAPIŲ SPALIŲ STATYBINĖ MEDŽIAGA

Žymės:

Termoizoliacinių medžiagų gamybai vis dažniau naudojami atsinaujinantys ištekliai: kanapės, linai, džiutas,šiaudai, įvairių rūšių mediena. Kanapė yra vienas iš racionaliausių augalų, nes visos jos dalys gali būti panaudojamos pramonėje. Iš kanapių sėklų yra spaudžiamas aliejus, malti kanapių stiebai naudojami termoizoliacinių kompozitų gamyboje, kanapių pluoštas naudojamas tekstilės bei statybos pramonėse (Elfordy 2008). 
sejamosios kanapes

Kanapė (Cannabis sativa) yra vienmetis augalas, vertinamas dėl užauginamo pluošto ir sėklų, o pastaruoju metu Europoje – dėl didelio celiuliozės kiekio. Kanapių pluoštas plačiai naudojamas termoizoliacinių medžiagų, biokompozitų gamybai, automobilių pramonėje. Stiebai (šiaudai) gali būti naudojami energetiniais tikslais.
Pagrindiniai elementai, sudarantys kanapių spalius yra: celiuliozė (34–44 %), hemiceliuliozė (31–37 %), ligninas (19–28 %), pektinai iki 4 %, riebalai ir vaškas iki 1 % (Thomsen et al. 2005). Kanapių spaliai naudojami kaip užpildas kompozitinių medžiagų, dar vadinamų kanapių betonu, gamyboje.

Žvelgdami į kanapės stiebo pjūvį, matome, jog jis yra sudarytas iš kelių skirtingų sluoksnių. Išorinė stiebo dalis padengta žieve, kuri yra vadinama epidermiu. vidinė stiebo dalis susideda iš karnienos pluošto ir sumedėjusios šerdies (spalių)(Thomsen et al, 2005). Kanapių spaliai, kaip šilumą izoliuojanti medžiaga yra tinkami dėl to, kad jie yra lengvi, deformatyvūs ir turi porėtą mikro struktūrą, kuri gerai izoliuoja šilumą, taip pat pasižymi pakankamai geromis mechaninėmis savybėmis.
kanapiu spaliai

Kanapių spaliai yra tinkama žaliava termoizoliacinio biokompozito gamybai, nes pasižymi geromis termoizoliacinėmis savybėmis. Šilumos laidumo koeficientas gautas nuo 0,055 iki 0,051 W/m∙K, esant 
tankiams nuo 92 iki 108 kg/m3.

Kaina: 1m3 / 500 lt. 

ŠALTINIS: KANAPIŲ SPALIŲ FIZIKINIŲ SAVYBIŲ TYRIMAI
Giedrius Balčiūnas,, Sigitas Vėjelis
Vilniaus Gedimino technikos universitetas Termoizoliacijos mokslo institutas0 komentarai (-ų):

Rašyti komentarą