2013 m. gegužės 12 d., sekmadienis

Kanapės - universalus augalas

Kanapių panaudojimas yra universalus: jos auginamos pluoštui, kurui (iš spalių pagamintos granulės kaitrumu prilygsta ąžuolo medienai, o iš vieno hektaro per metus galima užauginti net iki 25 t sausosios masės), pašarui gyvuliams (išspaudus aliejų, lieka išspaudos, turinčios didelę pašarinę vertę, ypač tinka ekologinei žuvininkystei, paukštininkystei bei gyvulininkystei), tai nepamainomi augalai sėjomainai ir t. t.
Kanapės yra laikomos ypatingos maistinės vertės produktu ir ilgą laiką buvo vienas iš pagrindinių maisto produktų įvairiose kultūrose. Kanapės yra puikus, gerai įsisavinamų augalinių baltymų šaltinis. Kanapių sėklos, labiau primenančios „riešutus“, yra labai skanios paskrudintos, taip pat iš jų gamina kanapių pieną, tofu, miltus, sviestą ir makaronus, bei duoną. Kanapės savo baltymine kompozicija primena soją, tačiau soja yra dažnai genetiškai modifikuojama, o kanapės yra labai gyvybingos ir gajos, todėl gerai auga be jokių pecticidų ar kitų intensyvios žemdirbystės chemikalų, todėl gerai prisideda prie natūralios aplinkos tausojimo.
Kanapės - nepapratai efektyvi žaliava iš gamtos. Kanapės naudoja saulės energiją daug efektyviau nei kiti augalai. Vos per 100 dienų šis augalas užauga net iki 4 metrų aukščio. Jau augimo fazės metu kanapės aktyviai slopina pasaulinio atšilimo reiškinio efektą. Vienoja tonoje kanapių biomasės susikaupia apie 500 kg anglies (C); be to, į atmosferą patenka apie 2 tonų mažiau CO2. Izoliacinės medžiagos iš kanapių labai prisideda prie klimato apsaugos jau gamybos metu. Atliekų apdorojimas vyksta beveik be jokių kenksmingų medžiagų emisijos.
Mes tikime, kad statybos, remiantis ekologiškumo principais, jau nebe mados dalykas. Tai įsitvirtina, kaip esminis gyvenimo būdo pasirinkimas, nebepriklausantis nuo mados vėjų.
Kuo gi pranašesni kanapių statybiniai blokeliai prieš tradicines medžiagas? Pirmiausia, jie puikiai šildo, tad pasistačius namą iš jų, nebereikia rūpintis jo apšiltinimu. Antra, šie blokeliai – nedega net ir esant atvirai liepsnai. Trečia, kanapes aplenkia įvairiausi į kitas statybines medžiagas linkę įsiveisti kenkėjai. Ketvirta, šie blokeliai – ilgaamžiai, galintys atlaikyti daugiau nei 500 metų.
Kur nemokamai pasimokyti ekologiškos statybos?
ThePOOSH.org – tai ekologinės statybos entuziastus vienijantis pasaulinis tinklas, palengvinantis ekologiškų statybviečių paiešką ir keitimąsi informacija bei patirtimi.
Užsiregistravę portale rasite žemėlapį, kuriame nurodytos visos pagalbininkų ieškančios statybvietės. Suradę įdomų projektą galite lengvai susisiekti su šeimininkais ir aptarti savanoriavimo galimybes. Džiugu, kad žemėlapyje galime aptikti ir kelias Lietuvoje esančias statybvietes.
Siekiant užtikrinti tinklo narių patikimumą, apsilankius kaip savanoriui arba priėmus kitus paliekami atsiliepimai apie įgytą patirtį. Prieš važiuojant arba priimant savanorį taip galima bendrauti žinutėmis. Patartina iš karto pristatyti savo lūksečius bei norus, kad vėliau nekiltų nesklandumų, mat thePOOSH.org kūrėjai negali atsakyti už kiekvieną programoje užsiregistravusį asmenį ir garantuoti jo patikimumo.

0 komentarai (-ų):

Rašyti komentarą