2013 m. balandžio 17 d., trečiadienis

Seimas eilinį kartą išsigando žodžio "kanapė"

neteisk nepazines
Seimas eilinį kartą atidėjo pluoštinių kanapių įstatymo svarstymą. Eilinį kartą išsigando žodžio "kanapė". Tarp seimo narių yra ir suprantančių, pavyzdžiui Petras Čimbaras: "Ar žino pluoštinių kanapių įteisinimui prieštaraujantieji, kad ne viskas narkotikas, kas kanape vadinama? Pagal dabar galiojančias Lietuvos Respublikos narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės įstatymo nuostatas Lietuvoje yra draudžiama auginti visų rūšių kanapes, taip pat ir pluoštines, kurios pagal ES teisės aktus laikomos žemės ūkio kultūra, už kurios auginimą skiriamos tiesioginės išmokos. Kol Europa gauna naudą, mes — bijome. O kai bijome, tai ir nedarome nieko."
Pasvarstykime ar sprendimas drausti auginti pluoštines kanapes yra geresnis už sprendimą leisti auginti. Turbūt dauguma  sutiks, kad kiekvienas sprendimas yra tiek geras kiek jis padeda spręsti problemą. Pagrindinė problema yra baimė, kad prisidengus pluoštine kanape, bus auginama narkotinė kanapė. Draudimas auginti bet kokias kanapes yra nuo 2002 metų. Nuo 2002 metų iki 2013 metų narkotinių kanapių vartojimas labai išpopuliarėjo ir padidėjo 2-3 kartus. 
Mokslininkų įrodyta, kad auginant pluoštines kanapes 10 km spinduliu atvirame lauke neįmanoma užauginti narkotinės kanapės. Remiantis tuo galima teigti, kad pluoštinės kanapės ne tik nepadidintų narkotinių kanapių paplitimo, bet ir būtų veiksminga prevencijos priemonė. Mūsų manymu draudimas auginti pluoštines kanapes visiškai nepadeda spręsti problemos. Kuo naudingas sprendimas leisti auginti pluoštines kanapes?  Mūsų šalies klimatas itin tinkamas pluoštinėms kanapėms auginti. Tuo metu, kai Lietuva draudžia, kitos valstybės skatina ir gauna naudą iš pluoštinių kanapių. Leidus auginti pluoštines kanapes būtų užtikrinta galimybė ne tik apsirūpinti ekologinėmis žaliavomis maistui, kosmetikos ir tekstilės pramonei, statybinėms medžiagoms, biodegalams ir biokurui, bet ir saugoti aplinką.
Juk auginant pluoštines kanapes mažiau naudojama pesticidų, nes šie augalai yra atsparūs daugeliui kenkėjų, patys naudojami biologinių augalų apsaugos priemonių gamybai ir net auginami šalia kitų kultūrų kaip apsauga nuo kenkėjų. Šios kanapės ne tik labai greitai auga ir užgožia piktžoles, bet ir palieka nepiktžolėtus laukus kitiems po jų auginamiems augalams. Dėl to pluoštinės kanapės yra labai svarbios sėjomainoje, ypač ekologiškai ūkininkaujančiuose ūkiuose.
Naudojant pluoštinių kanapių šalutinius produktus — spalius — kaip žaliavą biokuro, statybinių medžiagų ir popieriaus gamyboje, būtų gerokai prisidedama prie miškų saugojimo.
Taip pat tai ir galimybė sumažinti nedarbą bei sugrąžinti žemės ūkiui bent dalį iš maždaug 500 tūkst. ha apleistų žemės ūkio paskirties žemių, panaudojant jas pluoštinių kanapių auginimui.
Nepaisant draudimo auginti pluoštines kanapes, vis daugiau lietuvių atranda nišas verslo vystymui. Pavyzdžiui,baldų dizainerė ir Kauno kolegijos dėstytoja Inga Valentinienė „neatstoja“ nuo augalų. Iš pradžių gaminusi stalus, kėdes bei komodas iš džiovinto lino plokščių, dabar moteris eksperimentuoja su kanapių, dilgėlių pluoštais. Šiais savo orginaliais produktais dizainerė netgi sudomino tokį gigantą kaip IKEA. 
baldai iš kanapių

Į klausimą  Kaip manote, ar tokie baldai galėtų tapti masiškai parduodamu produktu? Dizainerė atsakė:
-" Tai yra vienas iš tikslų. Kaip minėjau, apie ekologiškus gaminius, kaip apie reiškinį ar prasmę visuomenei, reikėtų kalbėti tik gaminant juos masiškai. Šiuo metu masiškai gamybai, tarkim pritaikius konkrečią gamybinę bazę, labai trūktų žaliavos. Kanapės kol kas nelegalizuotos (nors tai pramoninės kanapės, visai ne tie augalai, tinkantys priklausomybių tikslams), dilgėlių augintojų niekas nepalaiko, o linus, kurių auginimui turime tokias gilias tradicijas, atsivežame iš Kinijos! Liūdna, ypač kai laukai tušti, o liaudis skursta nuo bedarbystės arba palieka gimtus kraštus..."

Tokių pavyzdžių yra ne vienas ar du, jų yra tikrai nemažai. Mes atradome niša ekologiškų aliejų rinkoje. Šiuo metu bandome skverbtis į ekologiškų termoizoliacinių medžiagų rinką.
"Tam, kad Lietuvai netektų mokėti milžiniškų baudų, o ūkininkai galėtų gauti išmokas už pluoštinių kanapių auginimą, būtina naikinti draudimą jas auginti ir išimti pluoštines kanapes iš narkotinių augalų sąrašo. Pluoštinių kanapių įstatymas, taip sunkiai besibraunantis į dienos šviesą, nustatys pluoštinių kanapių auginimo priežiūros reikalavimus ir įvežamų kanapių sėklų, skirtų ir neskirtų sėjai, licencijavimo reikalavimus, licencijų išdavimo, galiojimo stabdymo ar panaikinimo tvarką. Juo bus nustatoma ir pluoštinių kanapių sėklų, neskirtų sėjai, patvirtintųjų importuotojų pripažinimo tvarka, bus paskirtos institucijos, atsakingos už pluoštinių kanapių auginimo ir importo licencijavimo priežiūrą." - Seimo Darbo partijos frakcijos narys, Kaimo reikalų komiteto narys Petras Čimbaras.
Kol nepriimtas įstatymas, esame šešėlyje. 
paminklas karo muziejaus kiemelyje

0 komentarai (-ų):

Rašyti komentarą