2013 m. balandžio 12 d., penktadienis

PAVASARIS VĖLUOJA: PLUOŠTINĖS KANAPĖS PRIVALUMAI SĖJOMAINAI

kanapes sejomaina

Sėjomaina ekologiniame ūkyje yra ūkininkavimo pagrindas, lemiantis ūkininkavimo sėkmę. Tinkamai parinkta sėjomainos kultūrų kaita be papildomų išlaidų ne blogiau negu naudojant pesticidus padeda išvengti augalų ligų ir kenkėjų, mažinti pasėlių piktžolėtumą – trumpai sakant, padeda saugoti pasėlių sveikatingumą ir išlaikyti reguliarią žemės ūkio produkcijos gamybą. Sėjomainos įgyvendinimas ir jos laikymasis ūkyje nereikalauja jokių papildomų išlaidų, o sėjomainos nauda prilygsta tręšimui, geram žemės dirbimui ar aukštos kokybės veislinės sėklos teikiamai naudai. Dažnam sėjomainos nauda ne taip lengvai apčiuopiama ir suvokiama kaip tręšimas.
„Alinimą“ praktiniu požiūriu pirmiausia dera suprasti ne tik kaip maisto medžiagų išnešimą, bet kaip piktžolių, ligų ir kenkėjų priveisimą, o derlingumo „atkūrimą“ – kaip laukų išlaisvinimą nuo minėtų žemės ūkio augalų konkurentų ir parazitų. Ekologiniame žemės ūkyje, kuris mažiau priklauso nuo rinkos kainų ir atskirų produktų paklausos svyravimų, bet koks sėjomainos vaidmens sumenkinimas visiškai nepriimtinas. Pirmiausia todėl, kad ekologinio ūkininkavimo arsenale nėra kitų veiksmingų priemonių, kurios galėtų sėkmingai pakeisti svarbiausią sėjomainos fitosanitarinę funkciją, padedančią natūraliai išvengti kultūrinių augalų ligų ir kenkėjų, sumažinti pasėlių piktžolėtumą. Neatsitiktinai ekologinio ūkininkavimo taisyklėse sėjomainos laikymasis suprantamas kaip privalomas reikalavimas ekologiniam ūkininkavimui.
Keisti pasėlius ypač svarbu dalyvaujantiems „Agrarinės aplinkosaugos išmokos” programoje „Ekologinis ūkininkavimas”, kadangi ekologiniame ūkyje sėjomaina yra pagrindas, lemiantis ūkininkavimo sėkmę. Tinkamai parinkta sėjomainos kultūrų kaita padeda išvengti augalų ligų ir kenkėjų, mažina pasėlių piktžolėtumą, taigi padeda saugoti pasėlių sveikatingumą ir išlaikyti reguliarią žemės ūkio produkcijos gamybą. 
Vis daugiau ir daugiau ūkininkų atranda pluoštinių kanapių auginimo sėjomainai privalumus. Upytės bandymų stotyje buvo išbandyta kanapių auginimo technologija. Z.Jankauskienė sako, kad pluoštines kanapes galima auginti ir pluoštui, ir sėklai, ir kurui. Specialistai pabrėžia dar vieną kanapių pranašumą – jos išvalo dirvą nuo piktžolių. Kanapės turi giliai, kartais giliau negu 2 m, besiskverbiančią pagrindinę liemeninę šaknį, nuo kurios atsišakoja šalutinės. Visa šaknų sistema dažniausiai yra išdėstyta 20–40 cm gylio dirvos sluoksnyje. Taip susidaro humusas, dirvožemio naujadaras, kurio daugiausia yra armenyje, arba dirvoje, gausiai perpintoje smulkių žolinių augalų šaknų. Taigi, kuo dirvožemis humusingesnis, tuo jis pajėgesnis natūraliai auginti gausesnį ekologiškų augalų derlių, nes turi daugiau maisto medžiagų, geresnės jo fizikinės savybės.

0 komentarai (-ų):

Rašyti komentarą