2013 m. balandžio 12 d., penktadienis

Alternatyvios statybinės medžiagos. Kanapės

kanapinis namas
Mes tikime, kad statybos, remiantis ekologiškumo principais, jau nebe mados dalykas. Tai įsitvirtina, kaip esminis gyvenimo būdo pasirinkimas, nebepriklausantis nuo mados vėjų. Taigi, šiame ir kituose įrašuose supažindinsime Jus su dar keletu alternatyvių statybinių medžiagų.
O jų ne viena ir ne dvi, tad sugriausime ir dar vieną mitą, jog norint pasistatyti „švarų“ namą – nėra iš ko rinktis, o ir tas, kas yra – kainuoja brangiau nei įprastos statybinės medžiagos. Be to, brangiai pastatyto namo mes ir negalime vadinti draugišku aplinkai, nes jis iš esmės pažeistų pagrindinį ekologiško vartojimo principą, kuris paremtas ir žmogaus, ir gamtos išteklių tausojimu.
Galbūt skambės neįtikėtinai ir kiek neįprastai, nes kanapės mums dažniausiai asocijuojasi su narkotikais, tačiau pluoštinė kanapė yra viena iš daugelio alternatyvių medžiagų statybose, kuriai, beje nereikia didelių investicijų – pakanka pirminio kanapių perdirbimo, t. y. atskirti spalius nuo pluošto ir susmulkinti. Būtent spaliai naudojami statybinių blokelių gamybai. Pluoštas taip pat nelieka išmestas – jis kuo puikiausiai tinka apšiltinimo vatai pagaminti.

Kaip kanapė virsta statybiniu blokeliu? Procesas nesudėtingas – tereikia spalius sumaišyti su medžiaga, kuri surištų juos (tai gali būti kalkės, molis). Beje, pasirodo, kanapių sudėtyje yra daug celiuliozės, todėl jos ir šiaip pasižymi geru sukibimu. Kanapės, kaip itin naudinga statybinė medžiaga, pasaulyje žinoma ir naudojama jau seniai, gamyklos šiuos blokelius gamina didžiuliais kiekiais, tuo tarpu Lietuvoje tai dar naujovė, vis dar esanti eksperimentų lygmenyje. Iš dalies tam trukdo Lietuvos įstatymai, draudžiantys auginti kanapes, tad norintys statytis tokius namus turi atsivežti šią medžiagą iš užsienio. O tai gerokai padidina statybos kaštus.
Kuo gi pranašesni kanapių statybiniai blokeliai prieš tradicines medžiagas? Pirmiausia, jie puikiai šildo, tad pasistačius namą iš jų, nebereikia rūpintis jo apšiltinimu. Antra, šie blokeliai – nedega net ir esant atvirai liepsnai. Trečia, kanapes aplenkia įvairiausi į kitas statybines medžiagas linkę įsiveisti kenkėjai. Ketvirta, šie blokeliai – ilgaamžiai, galintys atlaikyti daugiau nei 500 metų.

Atlikti tyrimai įrodo kad sfera lengvas ir ekonomiškas statinys dėl šių priežasčių:
1. Tai geriausia forma namui, siekiant padidinti jo atsparumą nuo vėjo, lietaus ir sniego. Kadangi sferos namų statyba yra pakankamai nesudėtinga ir jie yra patikimi, tokius namus šiuolaikinė architektūra ima rekomenduoti seismologiškai pavojinguose rajonuose.
2. Ši forma turi didžiausią tūrį prie mažiausios plokštumos – tai reiškia, jog tam pačiam naudingam plotui pasiekti, sunaudojama mažiausiai medžiagų sienų statybai. Tuo nesunku įsitikinti palyginus vienodo paviršiaus ploto apskritimo ir stačiakampio kraštinių perimetrus.
3. Iš antro punkto pastebėjimų išplaukia, jog rutulio paviršius maždaug ketvirčiu mažesnis nei tokios pačios apimties kubo paviršius, o tai reiškia, kad rutulio formos namams reikalinga ketvirčiu mažiau medžiagų, negu kubiniams namams.
4. Sferiniuose statiniuose nėra kampų, kur kaupiasi oras, todėl jie lengviau vėdinami.O ventiliacijos klausimas gali būti lengvai sprendžiamas hermetiškai užsidarančiomis durimis sferos viršuje
5. Sferą sunku susprogdinti: net jeigu jinai būtų susprogdinta kurioje nors lokalioje vietoje, ji vis tiek išlaiko savo konstrukciją ir negriūna – tai lemia tolygus apkrovos pasiskirstymas visame paviršiaus plote.
6. Sferos kompozicijos duoda naujus formų vaizdus tokiuose objektuose kaip baseinai, oranžerijos, automobilių stovėjimo aikštelės, parduotuvės, ir t.t.
Tokie namai suteikia unikalių interjero galimybių – tame tarpe ne tik kuklių, bet ir pakankamai prabangių.Ir pabaigai. Tikriausiai ne vienam kilo klausimas, o kur slypi kanapės ekologiškumas? Jei kalbėtume apie žmogaus sveikatą, reikėtų pabrėžti, kad jos puikiai auga natūraliai ir joms nereikia nei trąšų, nei pesticidų, tad galime būti tikri, kad namas, pastatytas iš šių medžiagų – bus natūralus ir sveikas. Jei galvotume apie draugiškumą aplinkai, tai didžiausias argumentas tas, kad kanapės yra greitai, tik per vieną sezoną, atsinaujinantis gamtos išteklius. Ir, kas ne mažiau svarbu, kanapių blokeliai yra perdirbami ir lengvai suyra.

0 komentarai (-ų):

Rašyti komentarą