2013 m. balandžio 23 d., antradienis

Lietuviška produkcija – kainos ir saugumo garanto kombinacija


Populiariausi užsienietiški produktai
Prieš porą metų UAB Rinkos tyrimų centras atliko apklausą, kuria buvo siekiama išsiaiškinti, kokia produkcija lietuviškajam vartotojui yra priimtiniausia tiek kainos, tiek kokybės atžvilgiu. Pačiais moderniausiais, kokybiškiausiais ir ilgai tarnaujančiais buvo pripažinti Vokietijos ir JAV gaminiai. Nenuostabu, kad iš Kinijos importuojamos prekės apklausos dalyvių laikomos pigiausiomis. Antrąją vietą šioje kategorijoje užėmė Lenkija. Lietuvos produkcija buvo pripažinta kaip viena iš brangiausių. Ją aplenkė tik JAV ir Vokietija. Visgi galima pasidžiaugti, kad mūsų šalies produkcija tapo aiškia lydere apklausos skiltyje „Nekenkiantys sveikatai, saugūs gaminiai“.
„Vokietija, JAV, Kinija, Rusija ir Lenkija – tai šalys, su kuriomis mūsų šalis vykdo intensyviausią prekybą. Būtent dėl šios priežasties jos buvo pateikiamos mūsų vykdytoje apklausoje“, teigia Rinkos tyrimų centro atstovas Edmundas Bražėnas. Paklaustas, kodėl Lietuva, kaip prekybos rinkos dalyvė, ryškiausią persvarą iškovojo kategorijoje „Saugūs gaminiai“, rinkotyros ekspertas tikino, kad tokius rezultatus būtų galima sieti su tuo, kad lietuviai gerai vertina lietuviškus maisto produktus ir tiki jų saugumu.
Kanapių produktai

Populiarėja lietuviška kosmetika
Kiek kitokia situacija yra susidariusi kosmetinių priemonių pardavimo rinkoje. Tyrimus atliekančios bendrovės „Nielsen“ vadovas Baltijos šalims Artūras Urbonavičius sako, jog visose Baltijos šalyse įprasta, kad gyventojai linkę pirmenybę teikti vietinių gamintojų maisto produktams, o tarp higienos ir švaros prekių pirmauja importiniai ženklai. Lietuviškų prekių populiarumas auga, tačiau norint įsitvirtinti pirkėjo sąmonėje dar prireiks laiko. Asmens higienos priemonių TOP 10 ženklų sąrašas atrodo taip: „Pampers“, „Nivea“, „Gillete“, „Always“, „L‘oreal Paris“, „Huggies“, „Margarita“,
„Colgate“, „Maybelline“, „Head&Shoulders“.
Visgi į dominuojančių užsienio tiekėjų rinką šalyje pamažu veržiasi ir lietuviška produkcija. Pernai „DDB Vilnius“ reklamos agentūros atliktas „Brand value“ tyrimas parodė, kad lietuvių mėgiamiausi prekės ženklai kosmetikos grupėje yra „L‘oreal“, „Nivea“ ir „Margarita“. Lietuviškas prekės ženklas įvertintas kaip turintis geriausią kainos ir kokybės santykį. “Kad išlaikytume savo pozicijas, nesėdim vietoj – kuriame naujus produktus, keičiame pakuotes, ieškome naujų rinkų. Dar vienas lietuviškos sėkmės įrodymas – dantų pastos, kurios itin konkurencingoje rinkoje, kurioje po trečdalį rinkos užima „Colgate“ bei „Blend-a-med“, sugebėjo per pusantrų metų patekti į geriausiai perkamų pastų penketuką“, ‒ pasakojo „BIOK laboratorijos“ rinkodaros vadovė Romualda Stragienė.
Kodėl lietuviškos produkcijos rinka pasižymi žemesnėmis kainomis nei užsienio?
R. Stragienės nuomone, viskas priklauso nuo taupymo strategijos: svarbu rinkoje elgtis taip, kad nenukentėtų produkto kokybė. „BIOK laboratorijos“ sėkmės paslaptis tokia, kad produkcija nėra sandėliuojama ar transportuojama į tolimus kraštus, taip pat yra atsisakoma brangios reklamos. „Didelės reklamos išlaidos iš karto kelia produkto kainą, nes reklamos išlaidų našta yra perkeliama ant pirkėjo pečių. Jau pradėdami galvoti apie naują produktą, dizaino elementus, pakuotes, mes pirmiausia sau užduodame klausimą: ar to tikrai reikia?“ – tikino R.Stragienė.
Vartotojas moka už reklamą
Vadinasi, galima daryti prielaidą, kad didžiąją dalį produktų kainos sudaro išlaidos reklamai žiniasklaidos kanaluose ir viešai matomose teritorijose bei sandėliavimas, logistika. Kalbant apie pačių kosmetinių prekių paruošimo medžiagas, jos yra vienodos tiek lietuviškoje, tiek užsienietiškoje pramonėje, tad minėtų produktų kainos neturėtų labai skirtis. „Visi mes perkame
žaliavas iš tų pačių pasaulinio lygio tiekėjų, dirbame su panašiais reaktoriais, atliekame tyrimus“, tvirtino „BIOK laboratorijos“ atstovė.
Kiekvienas vartotojas, besirenkantis produkciją pagal savo poreikius, turėtų žinoti esminius lietuviškų ir užsienietiškų produktų skirtumus, kurie neapsiriboja vien tik kaina, dizainu, populiarumu. Romualda Stragienė ragino atkreipti dėmesį į įsigyjamos produkcijos galiojimo laiką bei ženklinimą, kuris, kalbant apie užsienio prekes, neretai, būna klaidingas: ”Mūsų gaminiai galioja 12-18 mėnesių nuo pagaminimo datos, o užsienietiški – daugiau nei tris metus. Įprastai jie ir ženklina kitaip: rodomas atidaryto indelio simbolis su skaičiais, kiek mėnesių produktą galima naudoti nuo atidarymo. Ant mūsų produkcijos visada yra užrašas „geriausias iki“ bei tiksli data,
kuri nustatoma gamybos dieną“.
Neretai vartotojas, įpratęs prie didelių rinkos kainų ir ilgų galiojimo terminų, gali sunerimti dėl lietuviškos produkcijos: kodėl ji kai kuriais atvejais tokia pigi ir galioja trumpai? Šie veiksniai priklauso ne tik nuo jau minėtų sandėliavimo, logistikos ir reklamos išlaidų, bet ir nuo žaliavų, kurias naudoja prekės ženklo gamintojas. Lietuviškus kosmetinius gaminius galima laikyti pranašesniais už žymiuosiuos pasaulinius ženklus dėl bekonservančių medžiagų, kurios ir trumpina gaminių galiojimą dėl polinkio greičiau senti, naudojimo.
Lietuviai vertina natūralumą
Minėtasis pranašumas slypi produktų natūralume, kuris skatina vartotojus pasitikėti prekės ženklo gamintoju ir pačia produkcija. Su tokia nuomone sutiko ne tik „BIOK laboratorijos“ rinkodaros vadovė R.Stragienė, bet ir natūralios lietuviškos kosmetikos „Uoga uoga“ viena iš įkūrėjų Lena Sokolovska. „Mums įsitvirtinti rinkoje buvo gana lengva, nes lietuviai yra linkę naudoti natūralius produktus. Pirkėjus motyvuoja ir faktas, kad kurdamos savo kosmetiką mes naudojame lietuviškas vaistažoles, medų juk visada malonu, kai tai yra sava, užaugę po tavo saule, tavo gimtoje žemėje“, tikino verslininkė.
Visgi L. Sokolovska pripažino, kad nepatiklūs pirkėjai vis dar dažnas atvejis. Pasak jos, tai visiškai natūralu, nes kosmetika nėra tradicinė lietuviško verslo šaka. Taip pat neretai žmonėms kyla klausimai, iš kur moterys, pradėjusios verslą, turi patirties ir ar išvis įmanoma pagaminti visiškai natūralią kosmetiką. „Tai normalu, juk ilgus metus buvo įprasta naudoti didžiosios pramonės
sukurtus sintetinius ir cheminių priedų „prifarširuotus“ produktus. Vis dėlto, pasiryžę išmėginti mūsų produkciją, didžioji dalis pirkėjų tampa mūsų nuolatiniais klientais“, džiaugėsi moteris.
Per pastaruosius du dešimtmečius lietuviškoje produkcijos rinkoje pastebimas spartus progresas, kuris skatina vartotoją vis dažniau rinktis lietuvišką prekę. Savo kasdienį lažą atliekantis šiuolaikinis pirkėjas siekia ne tik sutaupyti, bet ir įsigyti kokybišką bei patikimą prekę. Rinkoje įsitvirtinę lietuviškos produkcijos gamintojai viliasi, kad vartotojas ir toliau rinksis jų prekes, kol galiausiai savitoje šalies rinkoje jie galės tapti lygiaverčiais konkurentais su pasaulyje gerai žinomais gaminiais bei jų ženklais.
Parengta pagal http://www.ozonas.lt

0 komentarai (-ų):

Rašyti komentarą