2013 m. sausio 3 d., ketvirtadienis

VGTU mokslininkus domina kanapių pluoštas

Žymės:

kanapiu pluosto vata

VGTU Termoizoliacijos instituto Termoizoliacinių medžiagų laboratorijos vedėjas Sigitas Vėjelis pasakojo, kad maždaug prieš metus buvo pradėti kanapinių blokelių tyrimai.
"Esame gavę laboratorines išvadas, kad pagaminus pusės metro storio kanapinius blokelius galima išgauti tokią sienų varžą, kurios ES bus reikalaujama 2020 m. Pasak S.Vėjelio, kanapinių sienų šilumos varža gali būti geresnė nei šiaudinių sienų, tačiau priklauso nuo kanapinio betono sudėties ir paskirties.

Laboratorinės išvados (preliminarios):
Kanapės – daugiametis augalas, puikiai pasisavinantis saulės energiją ir sumažinantis anglies dvideginio dujų išmetimą į atmosferą. Kanapės pluošto izoliacinės medžiagos apsaugo nuo karščio, šalčio ir triukšmo. Be to, jos leidžia taupyti energiją ir išlaidas už šildymą. Kadangi pagamintos iš natūralių medžiagų, jos yra ypač ekonomiškos.

Produktas tinkamas naudoti apšiltinant:
· Stogus;
· Perdangas;
· Sienas.
Kanapės – vienos seniausių kultūrinių augalų pasaulyje. Iš jų gaminami drabužiai, aliejus, kuras, maistas, degalai ir kita.
Per 100-120 dienų kanapės užauga iki 4 m aukščio. Augalai išdygsta ir užauga labai greitai, taip užkirsdami kelią piktžolių augimui. Todėl kanapių nereikia purkšti jokiais pesticidais. Be to, 1 kg kanapių augimo metu sugeria 4 kg anglies dioksido.

Sudėtis:
· 82-85 % kanapių pluoštas;
· 10-15 % poliesteris;
· 3-5 % soda, kuri apsaugo nuo ugnies.

Kanapių pluošto izoliacija yra natūralus produktas be papildomų kenksmingų medžiagų. Dėl kanapėse esančios natūralios karčiosios medžiagos jos negraužia jokie vabzdžiai ir kenkėjai. Iš kanapių ir šiandien dar gaminami laivų lynai, nes ši medžiaga yra atspari ir drėgmei.
Tiek gaminant, tiek montuojant kanapių pluošto šilumos izoliaciją nėra jokio kenksmingo poveikio žmogaus sveikatai. Montavimo metu neišsiskiria jokios kenksmingos medžiagos, nedirginama oda, taip pat nėra jokių dulkių. Medžiagų likučiai ar pasenusi vata taip pat neteršia aplinkos, nes ji yra perdirbama.

Privalumai:
· Jokio kenksmingo poveikio žmogaus sveikatai;
· Atspari ugniai;
· Negraužia kenkėjai;
· Nedirgina odos;
· Galimybė perdirbti;
· Augimo metu sugeria anglies dioksidą;
· Neišskiria jokių nuodingų garų.

Be visų šių privalumų, kanapių pluošto vata pasižymi labai geromis techninėmis ir šilumą izoliuojančiomis savybėmis. Ekologiška vata gerai apsaugo šaltą žiemą nuo šalčio, o šiltą vasarą patalpos išlieka vėsios. Kanapių pluošto vata yra dukart sunkesnė nei kitos šilumą izoliuojančios medžiagos, pavyzdžiui, 1 m3 kanapių pluošto vatos sveria 30 kg, o stiklo vata tik 12 kg. Tai lemia ir tai, kad didesnio tankio šilumos izoliacija pagerina ne tik šilumos izoliacines savybes, tačiau ir sugeria geriau garsą, nei kitos izoliacinės medžiagos .

Kanapių pluošto gamybos-vartojimo ciklas. Ciklas prasideda žemės apdirbimu, augalų sodinimu ir jų nuėmimu. Pirmajame ciklo etape dalyvauja vietiniai ūkininkai, todėl nereikia importuoti jokių kitų papildomų žaliavų. Antrasis etapas prasideda kanapių pluošto perdirbimu, o iš jų toliau gaminami spaliai. Vėliau spaliai yra perdirbami gamykloje, iš kurių pagaminamas galutinis produktas – kanapių pluošto šilumos izoliacija. Penktajame ir šeštajame etapuose vata paskirstoma po šalį į prekybos vietas, iš kurių klientai nusiperka šią medžiagą ir galiausiai apšiltina savo būstus.

Geros difuzinės vatos savybės reguliuoja natūralų patalpų drėgnumą, todėl patalpoje jaučiamas malonus ir sveikas mikroklimatas. Patalpose esanti drėgmė gali laisvai difunduoti. Perteklinę drėgmę sugeria pluoštai, ją sulaiko ir, priklausomai nuo patalpų mikroklimato, ji patenka į patalpas arba pašalinama į lauką. Todėl kartų su kanapių pluošto izoliacija turi būti naudojama ir difuzinė plėvelė.

Pagrindinės savybės:
· Geros šilumą izoliuojančios savybės;
· Geros garso izoliacinės savybės;
· Užtikrinamas tiek šilumos išsaugojimas žiemą, o vasarą – apsauga nuo karščio;
· Geros drėgmę reguliuojančios savybės;
· Greitai ir lengvai montuojama bei apdorojama;
· Geros difuzinės savybės t.y. tiek drėgmės pasisavinimas, tiek jos atidavimas.

0 komentarai (-ų):

Rašyti komentarą