2013 m. sausio 17 d., ketvirtadienis

Kanapių sėklų nauda lietuviškos žiemos laikotarpiu

Žymės: ,

Niūriausiu tamsiuoju metų laiku lietuviai nuo seno maistą gardino kanapių sėklomis. Jos, kaip ir linų sėmenys bei jų aliejus, gelbėjo žmones nuo saulės trūkumo, sklaidė niūrią nuotaiką, saugojo nuo depresijos, stiprino organizmą.
Pasak B.Imbrasienės, be reikalo iš kanapių padarytas baubas. Mums, šiauriečiams, tai labai naudingas augalas. Jose žmogaus organizmui labai reikalingų omega-3 ir omega-6 riebalų rūgščių yra maždaug du kartus daugiau negu žuvų taukuose, baltymų ir amino rūgščių yra daugiaunegu grūdinėse kultūrose. Tik kanapės vartotinos ir vartotos labai saikingai. Štai saujelę kanapių sėklų šeimininkė paspragindavo aliejuje, sutrindavo su druska ir į šią kanapinę druską dažydavo bulves ar užbarstydavo jos ant silkių – visai šeimynai pakakdavo.
Medikai ir mitybos specialistai tvirtina, kad žmogui labiausiai tinka tie produktai, kurie užaugo šalia jo, tomis pačiomis gamtos sąlygomis. Todėl, pasak B. Imbrasienės, mes puikiai galime išsiversti be atvežtinių kivių ir bananų su džiovintais vaisiais ir išlaikytomis ar raugintomis daržovėmis, mums linų ar kanapių aliejus yra naudingesnis už alyvuogių. Mat pirmieji turi daug vitamino D, E, kurio ypač reikia, kai trūksta saulės spindulių, o alyvuogių aliejus vartojamas tuose kraštuose, kuriuose saulės ir taip yra daug, galbūt net padeda apsisaugoti nuo jos pertekliaus.
Tad pasistenkime suprasti, kad maistas, užaugęs gimtinės žemėje, yra saugesnis, o mitybos sezoniškumas, tam tikrų produktų atsisakymas kažkuriam laikui – puiki įvairių ligų profilaktika. Ko gero, dabar, kai taip sparčiai plinta alerginės ir įvairios gyvenimo būdo ligos, gana svarbu būtų prisiminti ir laikytis šių patarimų.

Silkė su kanapėmis

Jums reikės:
silkės,
tepamo varškės sūrelio su žolelėmis (įdealu būtų "Philadelphia"),
burokėlio,
kanapių sėklų,
truputis degtinės,
cinamono.

Burokėlį, geriausiai pailgą ir nelabai storą, suvyniokite į foliją ir iškepkite orkaitėje su kitu ten kepamu patiekalu. Tai galite padaryti dieną prieš. Taip pat iš anksto galite sausoje keptuvėje pakepinti kanapes, kol jos ims spragsėti. Tik nepamirškite jas pamaišyti, kad vienodai apkeptų. Be pakeptų kanapių patiekalas tikrai praras savo nuostabų skonį, tad šis punktas esminis.
Silkę išdarinėkite, nulupkite ir atskyrę nuo kaulų sudėkite į bet kokią lėkštę. Apšlakstykite degtine ir apiberkite cinamonu. 
Keptą burokėlį supjaustykite apie 0,5 cm. griežinėliais. Ant viršaus uždėkite apie 1/2 a.š. varškės sūrelio, užberkite nemažai kanapių ir ant viršaus uždėkite juostelę silkės. 
Pateikite su juoda duona. 
Orginalus receptas būtų "Canape su silke ir kanapėmis"Grume restorano Kaune.
Tačiau daug greičiau ir paprasčiau padaryti tai be duoninio pagrindo. Tuo labiau, kad per vakarėlius dažnai nebelieka laiko tiems nuostabiems, stalą puošiančiais canape pagaminti. Bet jūsų valia rinktis. Jei darysite "Canape su silke ir kanapėmis" pagrindui naudokite tik juodą duoną, batonas čia ne prie ko. Duonos skrituliukai turėtų būti burokėlių skersmens. Tačiau canape patogiausia valgyti, kai ji yra vieno kąsnio dydžio. Jei pas jus burokėliai didesnio skersmens padalinkite juos pusiau, arba pateikite ne kaip canape, o kaip paprastą silkės užkandį.

14 komentarai (-ų):

 1. Naujas aliejų vajus? O kaip jums, autoriau, atrodo, kokį aliejų vartojo žmonija dar prieš "mūsų senelių" laikus? Sakykim, prieš 10 tūkst. metų? Ar prieš 50 tūkst.? Atsakysiu, kad nesivargintumėte: jokio aliejaus žmonija niekada nevartojo. Riebalų gaudavo iš riebios mėsos, o vėliau ir iš žuvies. Augalinių aliejų gaudavo tiek, kiek jų būdavo sėklose bei riešutuose. ALyvuogių aliejus, kaip ir kokoso bei palmių, kažkiek naudingi, nes juose daug prisotintųjų riebalinių rūgščių, kaip ir kiaulės taukuose ar svieste. O visi kiti augaliniai aliejai, tame tarpe, ir saulėgražų - žmogui nereikalingi, o jei rafinuoti, net gi labai kenksmingi.Ir pati gamta pasirūpino, kad mes vartotume kuo mažiau augalinių aliejų: jie greitai apkarsta ir pasidaro nuodingi. Suprantu jus, kai dėl reklamos propaguojate ką nors nenaudingo. Taip daro beveik visi.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Kažkoks bridęs tu, iš kur tokios žinios? Žmogus nėra sutvertas išvis valgyti mėsa, nes mėsoje apart geležies, riebalų, baltymų, angliavandenių ir mineralinių medžiagų kaip geležis nebe ką ir turi, o yra labai sunkus maistas skrandžiui kuris jį užkemša - skrandis virškina, bet žmogus negauna jokios naudos! Dėl to ir atsiranda nutukimas, nes šitas visas ratas pisa per imuninę sistemą kuri nebe išvalo ląstelių kurios prisikaupė toksiškų medžiagų, grybų ir t.t. taip pradeda kauptis riebalai, atsiranda vėžys. Nutukęs žmogus nėra sveikas. Dėl rafinuotu aliejų tai jie yra gaminami komercijai, įmonėm dapizdi kad jis yra kancerogeninis ir nesveikas. Bet kokiu atveju aliejus nėra sveikas jeigu su juo yra kepama daugiau (nepamenu temperatūros) laipsniu. Suprantu, kad tu tik šeip čia rašinėji nenaudingai. Eik geriau mamai bulves padėk nuskust.

   Panaikinti
 2. Sveiki, dėkojame už komentarą. Gerbiame Jūsų nuomonę, tačiau su ja nesutinkame. Jei šiek tiek pasidomėtumėte istorija, tai sužinotumėte, kad kanapių sėklas žmonija naudojo jau labai seniai http://lt.wikipedia.org/wiki/Kanap%C4%97. Taip pat norėtumėme informuoti Jus, kad kanapę mes pradėjome auginti pluoštui ir tik vėliau sužinoje apie gerąsias kanapių aliejaus savybes, nusprendėme spausti aliejų. Aliejų spaudžiame tik šaltuoju būdu, o dėl apkartimo, tai visi šalto spaudimo aliejai daugiau ar mažiau apkarsta, jei yra nesuvarojami per tam tikrą laiką. Taip senovėje niekas nespausdavo aliejaus, nes gaudovo jo iš sėklų. Norėtumėm sužinoti Jūsų nuomonę apie linų sėmenų aliejų. Ar taip pat manote, kad jis yra nenaudingas? Mes manome, kad Jūsų komentaras yra tipiškas lietuvio komentaras - kur tik niurzgama, reiškiamas nepasitenkinimas be jokio pagrindo.

  AtsakytiPanaikinti
 3. • Išpilstytas azoto atmosferoje galioja 12 mėnesių nuo pagaminimo datos. Atidarius, laikyti šaldytuve ir suvartoti 4 savaičių laikotarpyje.

  Maistinė vertė 100g produkto (vidutinės vertės):
  Iš viso riebalų 95 g
  Iš jų:
  Sočiųjų 8,0 g
  Mononesočiųjų 9,0 g
  Polinesočiųjų: 77,0 g
  o -linoleno (omega 3) 17,0 g (paros norma – 2-3 g, 1 š. aliejaus)
  o linolo (omega 6) 57,0g
  o γ-linoleno (omega 6) 3,0
  Kitos 1,0g
  _________________________________________________________
  Cholesterolio 0 g
  Natrio- 0 g
  Anglivandenilių 0-g
  Baltymų 0 g
  Bendras tokoferolių kiekis (vit.E): 64 mg
  Alfa-tokoferolio ekvivalentas (vit.E.) 33 mg (300 proc RPN), paros norma 12 mg (1 desertinis šaukštas)
  Energetinė vertė 3473 KJ / 830 kcal
  -Lietuvoje užaugintų kanapių aliejaus tyrimų rezultatai [1]
  -RPN – rekomenduojama paros norma

  1. Dainora Gruzdienė, Neringa Vaitkūnaitė. Chemical composition and properties of oil from hemp seed growing in Lithuania // Maisto chemija ir technologija. ISSN 1392-0227. 2011, T 45, NO. 1.P. [Chemical Abstracts (CAplus)].

  Parengė Dr.,doc. Dainora Gruzdienė

  AtsakytiPanaikinti
 4. Aišku, kad aš esu lietuvis, todėl ir mano komentaras yra parašytas lietuvių kalba. Jeigu jums labai nepatinka, gal komentarų skiltyje galėtumėte pridėti prierašą: "Kritikuoti draudžiama" ar "Reikšti savo nuomonę draudžiamą"? Aš, kaip tikras lietuvis, mėgstu tvarką, todėl jei būtų toks įspėjimas, tikrai nerašyčiau ir nekomentuočiau, kad jūs netyčia neįsižeistumėte ar nesujaukčiau jūsų vidinio pasaulio tvarkos :) Gerai, užteks čia pūstis vieniems prieš kitus, geriau prie reikalo. Jei jus iš tikrųjų domina aliejų reikšmė žmonių gyvenimuose, pastudijuokite truputį homosanitus.lt svetainę. Aš ją taip pat atradau atsitiktinai, nes joje skelbiami, tarp kitko, moksliškai pagrįsti dalykai, yra labai nepatogūs šiuolaikiniams maisto pramonės magnatams, jau nekalbant apie farmaciją. Taigi, augaliniai aliejai - ne pati geriausia alternatyva gyvuliniams taukams ar net sviestui. Daug ką pasako jūsų trečiasis komentaras, kuriame nurodyta aliejaus sudėtis. Viskas čia ok, tik labai keista, kai kokia nors "Dr. docentė" akcentuoja tai, kad aliejuje nėra choleserolio. Kodėl keista? Todėl, kad cholesterolis per maisto produktus nepasisavinamas, jį gaminasi pats organizmas. Todėl nėra reikalo tai akcentuoti, o jei tai daroma, mąstantis žmogus iš karto supras, kad tuo siekiama pigios reklamos. Juk dauguma žmonių krūpteli vien išgirdę žodį "cholesterolis" :). Taip pat gerbiama "Dr.docentė", jei domisi naujausiais mokslo atradimais, jau turėtų žinoti, kad polinesotieji riebalai ląstelėse sudaro neprognozuojamas jungtis, kurios gali privesti net iki vėžinių ląstelių atsiradimo. Tas pats ir su žuvies taukais. Taip, kad ne be reikalo mūsų protėviai bet kokį spaustinį aliejų naudodavo tik retais atvejais, dažniausia per pasninkus. Ir naudodavo labai atsargiai, nes, pasikartosiu, jie labai greitai genda ir pasidaro labai toksiški. Žinau, kad tuo nepatikėsit ir nepasidomėsit: to ir nesiekiu. Tik, nugęsinę savo pasipūtimą, pamąstykite: ar šimtus tūkstančių metų prieš mus gyvenę žmonės spausdavo aliejų? Kodėl vėžiniai susirgimai taip išplito būtent tada, kai mūsų "sveikuoliai" pradėjo propaguoti būtent augalinius aliejus?

  AtsakytiPanaikinti
 5. P.S. Drąsiai galite ištrinti mano komentarus, nes, jei teisingai suprantu, tai jūsų verslui nepadės :) Neturiu nieko prieš jus, tik, gal truputį sujaukiau jūsų pasaulėžiūrą ir patys pradėsit domėtis, ką iš tikrųjų siūlote, reklamuojate. Gero jums verslo ir, kartoju, galite drąsiai panaikinti komentarus.

  AtsakytiPanaikinti
 6. Sveiki anonimiškas,
  dėkojame už komentarus ir informaciją, labai įdomu. Net nemanome trinti komentaro. Jūs kalbate apie moksliškus pagrindimus dėl aliejų nenaudingumo ar net kenksmingumo, tačiau nurodote puslapį kuriame tokios informacijos nėra, yra tik reklama kaip sulieknėti. Kas dėl pasipūtimo, tai yra keista Jūsų nuomonė net nepasirašius savo tikrojo vardo.
  Vėžiniai susirgimai yra niekuo nesusiję su šalto spaudimo aliejais. Laikai keičiasi mes nebesame tie patys kaip prieš 10000 ar daugiau metų, mes nebelakstome su kuokomis paskui mamutus. Šiais laikais žmonės stengiasi subalansuoti patogumą su sveika gyvensena. Ir žmonėms yra žymiai patogiau išgerti šauktelį aliejaus nei kramtyti kelis kilogramus sėklų.

  AtsakytiPanaikinti
 7. Jūsų nurodytas puslapis yra įdomus, yra naudingos informacijos. Tačiau nurodoma informacija, kad ir straipsnyje "Česnakas": Česnakas nuodai? Orginalus straipsnis turi lygiai tuos pacius trukumus kaip ir isverstas (1) visa istorija paremta vieno vienitelio zmogaus issakyta asmenine nuomone. Jis ten mini kad finansavo cesnako studija Standford univere. Kur tos studijos duomenys?! (2) "sulphone hydroxyl ion " yra neegzistuojantis cheminis junginys.
  tyrimai iš žemės ūkio ministerijos
  http://www.zum.lt/zum/m/m_files/wfiles/file174.pdf
  Dar vienas tyrimas (anglų kalba)
  http://www.finola.com/Hempseed%20Nutrition.pdf
  Nei viename iš šių tyrimų nenustatyta, kad būtų koks nors šalutinis poveikis vartojant kanapių aliejų.

  AtsakytiPanaikinti
 8. Omega-3 riebalų rūgštys kaip DHA ar EPA lengviau oksiduojasi, negu omega-6 riebalų rūgštys, todėl vartojant papildus kaip žuvies taukus ar valgant daug riebios žuvies, šios riebalų rūgštys yra inkorporuojamos į ląstelių membranas. Dėl padidėjusio šių omega-3 rūgščių kiekio membranose, ląstelių membranos gali lengviau oksiduotis, o tai gali pakenkti ląstelei.
  Membranos oksidaciją stabdo ir peroksidus naikina riebaluose tirpūs vitaminai A ir E, o riebiose žuvyse ir žuvų taukuose yra šių vitaminų yra naturaliai.
  Trumpai, tariant dėl omega-3 riebalų rūgščių gali padidėti membranos oksidacija, tačiau naturalūs omega-3 šaltiniai, turi vitaminų, kurie tai neutralizuoja.
  Įdomus faktas DHA riebalų rūgštis sudaro iki 30% smegenyse esančių ląstelių membranos lipidų, todėl jei vartoti omega-3 nėra tai "pavojinga", kaip parašyta tame homosanitus.lt straipsnyje.

  AtsakytiPanaikinti
 9. Negalima kepinti kanapiu seklu, dingsta teigiamos savybes...

  AtsakytiPanaikinti
 10. "Žmogus nėra sutvertas išvis valgyti mėsa". Tokią frazę pavartoti gali tik visiškas idiotas žolėdis bukaprotis gyvulys, kuriam smegenis išplovė kiti idiotai nemąstantys dėka savo žolėdiškumo.

  AtsakytiPanaikinti
 11. Anonimiskas, slykstu skaityti tokio neisilavinusio zmogaus kliedesius, jeigu nezinai ,tai nereiskia ,kad netiesa, pirma pasidomek kaip yra istikruju o poto gali reiksti savo nuomuone, nes is sono i uzsilikusi sniego zmogu primeni.

  AtsakytiPanaikinti
 12. Anonimo komentaras - panašaus mentaliteto asmenims.

  AtsakytiPanaikinti
 13. Anonimo komentaras - panašaus mentaliteto asmenims.

  AtsakytiPanaikinti